12 juni 2012

Sommartårta och skolavslutning

Imorgon är det skolavslutning! Hurra! Sommaravslutningen är en av de bästa dagarna på läsåret när man arbetar som lärare. Åtminstone på vår skola. Vår skolavslutning är en riktig högtidsdag. Finklädda och förväntansfulla elever som knappt kan vänta en minut längre på sitt sommarlov, betygsutdelning och prisutdelningar, tal från både rektor och elevrepresentanter och självklart sång och musik av skolans kör och orkester. Varje år, när det är dags för "den blomstertid nu kommer...", då tåras mina ögon. Så underbar känsla!

Kanske det är någon som vill fira skolavslutningen med en härlig sommartårta? Jag kan rekommendera denna jordgubbsmoussetårta som jag gjorde förra sommaren. Väldigt god!


Klicka här för recept!

Eller kanske en somrig rabarberpaj?

Klicka här för recept!

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Skriv ut